FooterLogoHalny

Szukaj

Kamera online

kamera online

znajdz nas na facebooku1

Czarter.pl

czarterpl

Newsletter

Konik Morski

"Konik Morski" - kecz gaflowy dł. 9,15 m, powierzchnia ożaglowania 51, 3 m2 , kadłub aluminiowy, nadbudówki drewniane.Flagowy Żaglowiec Klubu Żeglarskiego Halny w Bielsku-Białej.

thb_konik_morski


Jednostka powstała na bazie szalupy ratunkowej, zbudowanej w duńskiej stoczni Odense w roku 1961. Do końca lat 60-siątych jej losy nieznane.

Wówczas w/w szalupa została przyłapana na przemycie przez straż przybrzeżną Wojsk Ochrony Pogranicza i odholowana do jednego z polskich portów. Tutaj po kilku latach nabył ją emerytowany kapitan Wojska Polskiego, Feliks Czernow i przerobił na coś w rodzaju jachtu morskiego. W roku 1976 jacht został zakupiony przez klub Halny. Pod nazwa "RA" pływał przez dwa lata po Bałtyku i wodach Zatoki Gdańskiej. Niestety jednostka utraciła świadectwo PRS i zdolność żeglugi po wodach morskich, wówczas została przetransportowana do Bielska Białej. Tutaj przystąpiono do gruntownej przebudowy. W wyniku dwuletniego remontu powstał piękny żaglowiec w stylu retro, któremu nadano nazwę "Konik Morski".
Jacht został zwodowany na Jeziorze Żywieckim, w 1980 roku, stając się jego ozdobą i atrakcją. Z czasem sylwetka "Konika Morskiego" została wizytówką Halnego i jego godłem. W roku 1997 z okazji 30-lecia Klubu jacht odbył rejs rzeką Wisłą do Gdańska, gdzie wziął czynny udział w obchodach 1000-lecia tego miasta. Po 27 latach na wodzie, jednostka została poddana remontowi kapitalnemu a w zasadzie zbudowana na nowo. Mamy nadzieję że "Konik Morski" zwodowany ponownie w 2009 roku będzie służył pokoleniom bielskich żeglarzy przez kolejna ćwierć wieku.


Piotr Gołąb

 

 

{gallery}strony/konik_morski{/gallery}

Szukaj

Kamera online

kamera online

znajdz nas na facebooku1

Czarter.pl

czarterpl

Newsletter